Modelweb

 

Soutěže

Články

Letadla

Lodě

Auta

Fotogalérie

Homepage

 

Helio Courier

Helio Courier ze stavebnice firmy Hacker je jedním z modelů, které jsem stavěl již asi před 7mi lety. Pak ležel během mé delší modelářské přestávky ve sklepě a teprve letos jsem ho opět zprovoznil. Vzhledem k tomu, že stavebnice je dodnes v nabídce budou možná mé postřehy zajímat více lidí.

Stavebnici jsem koupil v provedení ARC, tedy sestavená kostra připravená k potahu. Ke kvalitě dílů nemám žádné námitky. V podstatě stačilo slepit křídlo do vzepětí a na vše nažehlit žlutý Oracover. Pak se přilepí koncové oblouky vakuově vylisované z PSH, přilepí VOP a SOP k trupu. A pak už jen instalace motoru a RC soupravy. Ke stavbě opravdu není moc co dodat, model je velmi jednoduchý a stavebnice je dobře zpracovaná, měl by ji zvládnout i úplný začátečník. Přejděme tedy k létání.

Model jsem měl původně v elektroverzi a létal docela slušně. Toto tvrzení je navíc třeba doplnit ještě faktem, že jsem tehdy měl k dispozici pouze standardní serva 45gramů, přijímač Modela (také 45g) a spínač motoru s relátkem (dalších skoro 50g). Motor Speed 600 poháněl běžnou vrtuli 200x100 pro spalovací motor, napájen byl 7mi články Asahi Sunrise 1300mAh. Jestliže s tímto "pravybavením" dokázal celkem slušně létat zhruba 4-5 minut, je evidentní, že se současným výbavou po úspoře dobrých 130 gramů váhy a navíc lepšími NiCd a účinnější vrtulí budete asi s elektroverzí docela spokojeni.

Já sám to však zatím nemohu ověřit, neboť model mám momentálně přestavěný na verzi ze spalovacím motorem Junior 2GFS (bez ovládání otáček). Model přirozeně létá dobře i v této podobě, zájemcům o tuto variantu bych ale doporučoval použít motor s RC karburátorem.

Bohužel v tuto chvíli se model opět vrátil do sklepa, neboť mi dosloužil motor (vzhledem k roku výroby 1988 na to má celkem právo). Zatím se k jeho renovaci či koupi nového moc nemám a tak má Courier smůlu. Uvidím co s ním bude dál, uvažuji o opětné přestavbě na inovovanou elektroverzi...

 Aktualizováno 8.8.2001:

Záležitost Courier vzala nečekaný obrat. Mám rozestavěného Hurricana v měřítku 1:12, pro kterého jsem zakoupil střídavý motor Phasor 15/3. A Courier se dočkal netušené role létající zkušebny pro tento motor. A dějí se věci... Phasor se 7mi článkem mu dal obrovskou rezervu výkonu (vzletová hmotnost se standardními servy a 7x Sanyo SCR1700 je 1250g). Model zvládne řadu přemetů z vodorovného letu, série kopaných výkrutů a zejména udivuje svou akcelerací. K mírnému stoupání či efektním průletům stačí zhruba 1/3 výkonu motoru...
Co dodat, pokud by si někdo chtěl Couriera pořídit, lepší pohon než Phasor 15/3 asi nesežene (možná by ještě lépe seděla nejmenší střídavá Mega). Pokud by byl střídavý pohon pořízen jen pro tento model, byl by to přeci jen luxus, předpokládám však, že by většina uživatelů po čase tento pohon použila i pro "nadupanější" letadlo.
Sečteno a podtrženo, se "střídavým Courierem" bylo dost zábavy...

Ano, bylo... 12.8.2001 jsem totiž s Courierem dost řádil a zkoušel akrobacii. No a pak přišel půlpřemet, potlačení do letu na zádech, ale reakce na potlačení byla dost tupá, následoval klesavý let na zádech, kde už byla reakce na odtlačení vůbec nulová a pak už jen rána do země. Po ní už nešlo nic jiného než kremace zbytků :-( Příčinu je těžko odhadnout, napadá mě ulítlý bowden nebo mohly při záporném přetížení uletět baterie ze suchého zipu a fatálně posunout těžiště, rádio ani ruce to určitě nebyly. Bohužel stupeň destrukce byl takový, že se přesná příčina nehody určit nedala.

Poslední aktualizace 01.09.2001 16:01:26